Навчання. Відновлення. Розвиток 

У межах  співпраці ГО Чеської республіки «Асоціація з міжнародних питань» AMO та Миколаївського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, реалізації проєкту «Підтримка оновлення освіти в Україні» у напрямі «Психосоціальна підтримка учасників освітнього процесу: збереження та відновлення психічного здоров’я», за підтримки Програми трансформаційної співпраці Міністерства закордонних справ Чеської Республіки 10–13 червня 2024 року фахівці навчально-методичної лабораторії практичної психології та соціальної роботи, кафедри педагогіки, психології та менеджменту освіти МОІППО, практичні психологи Грейгівського ліцею Воскресенської селищної ради, Миколаївського ліцею № 9 Миколаївської міської ради, Миколаївського професійного промислового ліцею, Рибаківського ліцею Коблівської сільської ради, Баштанського ліцею № 2 Баштанської міської ради, Новомар’ївського ліцею Новомар’ївської сільської ради Вознесенського району, Южноукраїнського ліцею № 2 Южноукраїнської міської ради долучилися до освітньої поїздки до м. Трускавця.

Педагоги взяли участь у майстер-класі Томаша Андрашіка, доктора філософії, гештальт-психотерапевта, викладача кафедри соціальної педагогіки Університету ім. Т. Ґ. Масарика (м. Брно), під час якого ознайомилися з інструментами прикладної імпровізації та театральної драми, опанували техніки створення веллбінгу (благополуччя) і згуртування колективу, опрацювали прийоми психоемоційного відновлення.

Дякуємо регіональним координаторам (МОІППО) та організаторам (АМО, www.amo.cz, координаторка – Зденка Вагнерова) за можливість отримати нові знання, удосконалити професійні навички, відновити власний психоемоційний стан і збагатити особистісні ресурси життєстійкості.

Стаємо сильнішими разом !

У межах співпраці між Миколаївським обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти та Швейцарсько-українським проєктом DECIDE «Децентралізація для розвитку демократичної освіти», з метою вдосконалення фахових компетентностей педагогічних працівників  протягом травня 2024 року відбулися методичні семінари-тренінги «Стаємо сильнішими разом!» для працівників закладів дошкільної, загальної середньої, позашкільної освіти. 

Спікерки – Тетяна Сливінська, завідувач навчально-методичної лабораторії практичної психології та соціальної роботи; Аліна Кучеренко, методист навчально-методичної лабораторії практичної психології та соціальної роботи; Марина Дробишева, старший викладач кафедри педагогіки, психології та менеджменту освіти МОІППО.

Учасники   ознайомились  з можливостями використання ресурсів освіти для демократичного громадянства та освіти з прав людини,  у роботі з дитячими спільнотами задля розвитку дружньої взаємодії, розглянули  ключові аспекти розвитку взаємодії в дитячих спільнотах задля сприяння інтеграції дітей, які опинилися в умовах війни та опрацювали  методичний порадник «Стаємо сильнішими разом!». 

За результатами роботи педагогічні працівники отримали сертифікати про проходження навчання за програмою підвищення кваліфікації Швейцарсько-українського проєкту DECIDE та Миколаївського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти.

Психосоціальна підтримка учасників освітнього процесу

З метою підвищення рівня психологічної компетентності  педагогічних працівників щодо володіння  сучасними технологіями психосоціальної допомоги та підтримки з 27 травня по 30 травня 2024 року фахівцями навчально-методичної лабораторії практичної психології та соціальної роботи МОІППО проведено сертифікований захід «Психосоціальна підтримка учасників освітнього процесу:  розвиток навичок збереження та відновлення психосоціального здоров’я».

Спікерки – Тетяна Сливінська, завідувач навчально-методичної лабораторії практичної психології та соціальної роботи; Аліна Кучеренко, методист навчально-методичної лабораторії практичної психології та соціальної роботи; Антоніна Чубова, методист навчально-методичної лабораторії практичної психології та соціальної роботи.

Під час заходу учасники  розглянули  особливості  реагування здобувачів освіти на стресову/травматичну подію,  обговорили складові  інтеграції дітей з складним життєвим досвідом у дитячу спільноту, оновили знання щодо складників розвитку резилієнс,  опрацювали інструменти розвитку навичок збереження та відновлення психосоціального здоров’я, прийоми розвитку стресостійкості/життєстійкості, опанували техніки саморегуляції та стабілізації психоемоційного стану.  

Дякуємо учасникам за довіру і співпрацю. Бажаємо вам творчих успіхів, сил і наснаги у професійній діяльності. Миру, злагоди, перемоги!

Підтримка, розвиток, відновлення: дієва співпраця з чеськими колегами

У межах  співпраці між ГО Чеської республіки «Асоціація з міжнародних питань» AMO, проєкту «Підтримка оновлення освіти в Україні» у напрямі «Психосоціальна підтримка учасників освітнього процесу: збереження та відновлення психічного здоров’я» та Миколаївського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, за підтримки Програми трансформаційної співпраці Міністерства закордонних справ Чеської Республіки, практичні психологи Миколаївської області Миколаївської гімназії №4 ім. Молчанова Б.І., Миколаївського ліцею №41, Вознесенської ЗОШ ІІІІ ступенів№7 Вознесенської ради, Березанського ліцею Березанської селищної ради, Галицинівського ліцею – опорного навчального закладу Галицинівської сільської ради мали змогу долучитися з 13.05. 2024 по 18.05.2024 до освітньої поїздки до м. Брно. 

У межах навчання, фахівці психологічної служби, ознайомились з досвідом роботи школи і Центру педагогічно-психологічної консультації міста Брно Чеської Республіки, системою роботи закладів освіти щодо адаптації та інтеграції українських дітей в чеській школі та пройшли навчання за програмою психосоціальної підтримки «STRONG» (тренер програми Олександра Мошнінова нейропсихолог, дефектолог, біхевіоральний аналітик). Програма спрямована на покращення процесу адаптації та соціалізації здобувачів освіти в нових змінених умовах життя, розбудову сприятливого благополучного/підтримуючого освітнього середовища, формування навичок, що сприяють підвищенню психологічної стійкості, оволодінню методами саморегуляції та рефлексій психоемоційного стану, розвитку когнітивно-поведінкових навичок.

Дякуємо регіональним координаторам (Миколаївський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти) та організаторам (АМО, www.amo.cz, координаторка Зденка Вагнерова) за можливість долучитися до вивчення цікавого досвіду чеських колег, оновити власний психоемоційний стан, отримати знання та покращити професійні навички в напрямку здійснення

психосоціального супроводу здобувачів освіти в кризові періоди життєдіяльності.

Підготовка вчителів до розвитку життєстійкості/стресостійкості у здобувачів освіти 

Із 22 квітня по 25 квітня 2024 року слухачі  курсів підвищення кваліфікації  пройшли навчання за програмою компетентнісно та діяльнісно орієнтованого варіативного модуля «Підготовка вчителів до розвитку  життєстійкості/стресостійкості у здобувачів освіти»  (кураторка – Антоніна Чубова, методист  навчально-методичної лабораторії практичної психології та соціальної роботи МОІППО)    

Під час навчання педагогічні працівники  поглиблювали  та вдосконалювали навички  розвитку стресостійкості  у здобувачів освіти, ознайомились з поняттями  та принципами травма-інформованого підходу в освіті,  віковими особливостями проживання травматичного досвіду/стресу дітьми в період війни, факторами формування резилієнс. Опрацювали алгоритм надання першої психологічної допомоги, оволоділи методами і техніками допомоги/самодопомоги в стані стресу,  прийомами  саморегуляції та  стабілізації емоційного стану.

Дякуємо учасникам за довіру та партнерство! 

Психологічна акція

Протягом 16 квітня – 25 квітня 2024 року відбулася психологічна  акція   «Кожен особливий – всі унікальні» за участю  працівників психологічної служби Миколаївської області.

Психологи та психологині створювали та презентували у мережі Фейсбук надихаючі креативні відео та фото привітання, колажі із світлин, що презентували діяльність практичного психолога щодо збереження та відновлення психічного здоров’я учасників освітнього процесу.

Проведена акція створила взаємний святковий настрій напередодні та під час святкування Всеукраїнського дня психолога та дала відчуття єднання та  унікальності у професії, репрезунтувала цікаві професійний ідеї та знахідки.

Щиро дякуємо спільноті за активне долучення до заходів! Бажаємо вам спокою, наснаги, доброго здоров’я, і нехай ваша праця приносить вам не лише професійний досвід, але й справжнє задоволення! 

Психологічна студія  «Таємниці незламності: технології збереження та відновлення психологічного здоров’я працівників психологічної служби»

Збереження психічного здоров’я учасників освітнього процесу   є пріоритетом діяльності фахівців психологічної служби Миколаївської області. З метою розвитку фахової компетентності фахівців психологічної служби, профілактики професійного вигорання 25 квітня 2024 року фахівцями навчально-методичної лабораторії практичної психології та соціальної роботи МОІППО проведено студію «Таємниці незламності: технології збереження та відновлення ментального здоров’я працівників психологічної служби». 

Із вітальним словом до учасників заходу звернулася Ольга Захар заступник директора з науково-педагогічної роботи Миколаївського ОІППО, кандидат педагогічних наук,  яка привітала учасників з професійним святом Всеукраїнським днем психолога,  наголосила на пріоритетності реалізації  заходів з збереження психосоціального здоров’я учасників освітнього процесу.  

Під час студії   учасники  разом зі спікерами заходу,  Тетяною Сливінською, завідувачкою навчально-методичної лабораторії практичної психології та соціальної роботи МОІППО, Аліною Кучеренко та Антоніною Чубовою, методистами навчально-методичної лабораторії практичної психології та соціальної роботи,   розглянули техніки  допомоги учасникам освітнього процесу щодо відновлення   психічного здоров’я,  опрацювали вправи з пошуку особистісних та професійних ресурсів в складні періоди життєдіяльності, створили спільний метафоричний портрет спільноти фахівців психологічної служби Миколаївщини, репрезентували дієві інструменти, прийоми збереження та розвитку  психологічної стійкості та профілактики професійного вигорання.

Підбиваючи підсумки  учасники заходу   відзначили практичну спрямованість та  актуальність тематики заходу.

Дякуємо за професіоналізм, творчість  та позитивну атмосферу  під час заходу!

Вебінари  «Підходи до роботи з проблемною поведінкою учнів»

У межах  співпраці МЗС Чеської республіки та Миколаївського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти,  ГО Чеської республіки «Асоціація з міжнародних питань» AMO, проєкту «Підтримка оновлення освіти в Україні» у напрямі «Психосоціальна підтримка учасників освітнього процесу: збереження та відновлення психічного здоров’я», з метою розвитку фахової компетентності практичних психологів, соціальних педагогів щодо надання психологічної допомоги підліткам із проблемною поведінкою в квітні 2024 року для практичних психологів та соціальних педагогів закладів освіти Миколаївської області було проведено    вебінари:

·  «Проблемна поведінка учнів – причини та наслідки» (Ленка Гулова, Кафедра соціальної педагогіки, Педагогічний факультет, Університет Масарика);

· «Підхід з повагою до травми» (Ленка Дюлікова, Кафедра педагогіки, Педагогічний факультет, Університет Масарика);

· «Соціальне та емоційне навчання» (Йиржина Карасова, Кафедра педагогіки, Педагогічний факультет, Університет Масарика);

·  «Консультативні гуртки та відновна практика» (Мартіна Куровскі, Кафедра соціальної педагогіки, Педагогічний факультет, Університет Масарика);

·  «Гештальт-терапія, прикладна драма» (Томаш Андрашик, психотерапевт, Кафедра соціальної педагогіки, Педагогічний факультет, Університет Масарика);

· «PBIS - підтримка позитивної поведінки» (Анна Кубичкова, SO-FA, Педагогічний факультет, Університет Масарика).

Участь в заходах сприяла підвищенню фахового рівня практичних психологів і соціальних педагогів:   фахівці психологічної служби  оновили знання щодо    причини/  джерел  складної поведінки та   інструментів  її профілактики, дослідили  аспекти роботи робота з травмою, агресивною поведінкою, розглянули особливості застосування прийомів соціального  та емоційного навчання, опрацювали інструменти відновлювальних практик та формування позитивної поведінки. Отримали сертифікати про проходження навчання  53 учасники.

23 КВІТНЯ – ДЕНЬ ПСИХОЛОГА! 

Вітаємо професіоналів – творчих, дружніх, позитивних, душевних і людяних психологів із  професійним святом – Всеукраїнським Днем психолога!

Психологи Миколаївщини яскраві особистості  і професіонали своєї справи.

Шановні колеги-психологи! Від усієї душі бажаємо вам вірити в краще майбуття та вирішувати всі питання із натхненням! Спокою, терпіння, наснаги, доброго здоров’я, і нехай ваша праця приносить вам не лише професійний досвід, але й справжнє задоволення. Щирої віри вам у те, що світ і людей, які живуть у ньому, можна зробити кращими! Сили вам, терпіння, мудрості і вершин пізнання!

РАЗОМ – ДО ПЕРЕМОГИ!

Курси для практичних психологів ЗДО

З 08 січня до 11 квітня 2024 року при Миколаївському ОІППО у дистанційному форматі пройшли курси підвищення кваліфікації практичні психологи закладів дошкільної освіти (група № 1-2024, кураторка – Аліна Кучеренко).

Протягом навчання слухачі курсів  розвивали та вдосконалювали загальні компетентності (соціальна, цифрова, особиста та навчальна, лідерська, самовираження, мовна, етична) та фахові компетентності.

Під час підсумкової конференції та захисту випускних робіт учасники синхронного заняття представляли створені онлайн-продукти (постери, плакати) щодо надання психосоціальної підтримки учасникам освітнього процесу в кризовій ситуації та підсилення психологічної безпеки освітнього середовища.

Дякуємо практичним психологам за стійкість, витримку та  креативний підхід у створенні випускних продуктів діяльності!

Курси практичних психологів закладів освіти

З 01 квітня до 04 квітня 2024 року при Миколаївському ОІППО у дистанційному форматі проходили курси підвищення кваліфікації слухачів групи №100-2024 «Практичні психологи закладів освіти» (кураторка – Антоніна Чубова ).

Протягом навчання слухачі курсів  розвивали та вдосконалювали фахові компетентності щодо збереження  та відновлення психічного здоров'я учасників освітнього процесу, надання першої психологічної допомоги особистості  у кризових ситуаціях, проведення профілактичної роботи щодо соціально-небезпечних явищ, булінгу, попередження дезадаптації.

В рамках підсумкової конференції практичні психологи  представили онлайн-продукти (буклети, брошури) щодо надання психосоціальної підтримки учасникам освітнього процесу в умовах війни та  повоєнного відновлення країни, презентували вправи на  саморегуляцію.

Дякуємо колегам за професіоналізм, відданість своїй справі, креативність та велику жагу до професійного розвитку та зростання!  

PROпсихологічну підтримку учасникам освітнього процесу

З 25 березня до 28 березня 2024 року методисткою навчально-методичної лабораторії практичної психології та соціальної роботи Миколаївського ОІППО, Аліною Кучеренко, був проведений компетентнісний діяльнісно орієнтований варіативний модуль «Психологічна підтримка учасників освітнього процесу в кризовий період життєдіяльності: стратегії адаптації» для слухачів групи № 49-2024.

Під час модуля педагогічні працівники  підвищували психологічну компетентність у наданні психосоціальної підтримки шляхом набуття навичок володіння техніками, методиками та прийомами щодо опанування емоційного стану під час стресових ситуацій, відновлення особистих ресурсів та отримали поради щодо менеджменту складних ситуацій під час освітнього процесу. 

Дякуємо за стовідсоткову цікавість до життєво важливої теми нашого часу. Пам'ятаймо! Разом ми сила. Складні часи обов'язково минуть. А ми допоможемо здолати один одному ці труднощі.  

Психологічна стійкість для стійких педагогів

21 березня 2024 року в рамках семінару-консультації для переможців першого туру Всеукраїнського конкурсу "Учитель року - 2024" методисткою навчально-методичної лабораторії практичної психології та соціальної роботи Миколаївського ОІППО, Аліною Кучеренко проведено інтерактив-практикум "Психологічна стійкість для стійких педагогів".

Учасники заходу познайомилися та попрактикували у вправах, що підвищують психологічну резистентність (імунітет), стійкість організму до стресів, зменшують їх рівень та стабілізують емоційний стан.

Бажаємо нашим педагогам приємних успіхів на подальших етапах конкурсу!

Семінар «Психосоціальна підтримка учасників освітнього процесу: складові допомоги   людині, яка проживає горе втрату» 

З метою підвищення рівня психологічної компетентності педагогічних працівників  щодо   володіння  методами психосоціальної підтримки та допомоги учасникам  освітнього процесу  в кризові періоди життєдіяльності  14 березня 2024 року проведено семінар (сертифікований захід) «Психосоціальна підтримка  учасників освітнього процесу: складові допомоги людині, яка проживає горе втрату» .  

Спікер семінару Євгенія Курченко, практичний психолог  Миколаївського ліцею  №3 Миколаївської міської ради, фахівець БФ «Голоси дітей» ознайомила учасників  із  методологією психологічного супроводу особистості, яка  проживає горе та втрату. Під час заходу учасники розглянули складові психосоціальної підтримки  дитини, опрацювали алгоритм створення психологічно безпечних/підтримуючих  умов переживання дитиною/дорослим горя та скорботи.  

Школа професійного досвіду «Психологічне благополуччя та особистісний  розвиток здобувачів освіти: сучасні виклики та практики реалізації». 

З метою підвищення фахового рівня   практичних психологів та соціальних педагогів  щодо  підтримки та розвитку психологічного благополуччя учасників освітнього процесу 13 березня 2024 року проведено школу професійного досвіду «Психологічне благополуччя та особистісний  розвиток здобувачів освіти: сучасні виклики та практики реалізації». 

Під час заходу фахівці психологічної служби Миколаївської області оновили знання щодо змісту, структурних компонентів та шляхів   розвитку психологічне благополуччя (well-being) в закладах освіти (Кучеренко Аліна Вікторівна, методист навчально методичної лабораторії практичної психології та соціальної роботи МОІППО, Карсканова Світлана Вікторівна, кандидат психологічних наук, доцент кафедри спеціальної освіти МНУ); обговорили  основні вектори діяльності працівників психологічної служби щодо розвитку  складових психологічного благополуччя учасників освітнього процесу (Сливінська Тетяна Олександрівна, завідувач навчально-методичної лабораторії практичної  психології та соціальної роботи  МОІППО);  ознайомились з досвідом  реалізації   експерименту всеукраїнського рівня «Професійна орієнтація в Новій українській школі» та можливостями  використання методичних посібників в профорієнтаційній діяльності практичних психологів і соціальних педагогів (Гафійчук Надія Олегівна, заступник директора з виховної роботи Братського ліцею № 2 Братської селищної ради Вознесенського району, Ванда Олена Вікторівна, вчитель початкових класів Братського ліцею № 2 Братської селищної ради Вознесенського району,

Стеценко Аліна  Миколаївна, практичний психолог Братського ліцею №2 Братської селищної ради Вознесенського району);    розглянули  зміст  корекційної програми «Приборкай свою тривогу» переможця ІІ  обласного етапу Всеукраїнського конкурсу авторських програм практичних психологів і соціальних педагогів "Нові технології в новій школі"" (Яланська Катерина Юріївна, практичний психолог  Вознесенського ліцею  «Інсайт»  Вознесенської міської ради); ознайомились з досвідом проведення  корекційно-відновлювальних   занять спрямованих на  збереження ментального  здоров’я як складової психологічного благополуччя особистості (Бутенко Світлана Іванівна, практичний психолог Новомар'ївського  ліцею Новомар'ївської сільської ради Вознесенського району). 

Відеозапис зустрічі – за покликанням http://surl.li/rnsak 

Презентації учасників зустрічі http://surl.li/rnscm 

Курси для практичних психологів ЗЗСО ТА ЗП(ПТ)О (інклюзивний компонент)

З 04 березня до 07 березня 2024 року при Миколаївському ОІППО у дистанційному форматі проходили курси підвищення кваліфікації для слухачів групи №69-2024 «Практичні психологи ЗЗСО, ЗП(ПТ)О» (інклюзивний компонент) (кураторка – Аліна Кучеренко).

Протягом навчання слухачі курсу набували та вдосконалювали інклюзивну компетентність щодо здійснення психологічного супроводу та надання підтримки в освітньому процесі здобувачам освіти з особливими освітніми потребами у межах професійної діяльності відповідно до державної політики в галузі освіти для забезпечення якості освіти держави та регіону.

В рамках підсумкової конференції практичні психологині ділилися досвідом використання різноманітних форм та методів надання ефективної підтримки особам з особливими освітніми потребами.

Дякуємо фахівцям за професіоналізм, відповідальність та зворушливі відгуки щодо організації та процесу навчання!

Обмін досвідом практичних психологів закладів освіти

07 березня 2024 року на базі МОІППО у дистанційному форматі відбулася підсумкова конференція для слухачів групи №71-2024 «Практичні психологи закладів освіти» (кураторка – Аліна Кучеренко).

Практичні психологині представляли онлайн-продукти щодо надання психосоціальної підтримки учасникам освітнього процесу в умовах війни і  повоєнного відновлення країни: вправи на формування стійкості до стресу, зняття фізичної та емоційної напруги, усунення психологічного дискомфорту, вираження агресивних почуттів в безпечній формі, вправи на розслаблення та відчуття свого тіла, відчуття опори та стійкості, вправи на покращення емоційного стану та поведінкових проявів.

Дякуємо колегам за професійність, відданість своїй справі, за креативність та велику жагу до професійного розвитку та вдосконалення!

Тренінг «Реалізація в закладах освіти програми психосоціальної  підтримки STRONG» 

Розвиток професійної майстерності практичних психологів та педагогів щодо впровадження у професійну діяльність дієвих практик відновлення та збереження  психосоціального здоров’я здобувачів освіти в кризові періоди  є пріоритетом діяльності навчально-методичної лабораторії практичної психології та соціальної роботи Миколаївського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти.  

24 лютого  2024 року на   проведено  треніг «Реалізація в закладах освіти програми психосоціальної  підтримки STRONG». 

«Програма психосоціальної  підтримки STRONG»     впроваджується  в закладах освіти Миколаївської області  в рамках  співпраці з  Асоціацією з міжнародних питань Чеської республіки в межах  міжнародного чесько-українського проєкту «Підтримка оновлення української освіти» у напрямі «Психосоціальна підтримка учасників освітнього процесу: збереження та відновлення психічного здоров’я».

Сливінська Тетяна, завідувач навчально-методичної лабораторії практичної психології та соціальної роботи МОІППО   ознайомила учасників   тренігу  з  структурними компонентами та  вимога до впровадження   «Програми психосоціальної підтримки STRONG»,  представила інструменти допомоги здобувачам освіти в кризові періоди життєдіяльності:  прийоми активізації сильних сторін та внутрішнього ресурсу особистості,  побудови позитивної життєвої стратегії, цілепокладання, релаксаційні вправи.

Засідання експертно-методичних груп працівників психологічної служби

З метою надання навчально-методичної, інформаційної, консультативної та експертної підтримки працівникам психологічної служби, які атестуються у 2024 році, 08, 15 та 22 лютого 2024 року на базі Миколаївського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти пройшли засідання експертно-методичних груп.

Розглядалися питання  щодо ведення практичними психологами та соціальними педагогами  типової документації згідно Листа МОНУ «Про типову документацію працівників психологічної служби у системі освіти України» №1/9-477 від 24.07.2019 року та питання здійснення їх практичної діяльності безпосередньо у закладах освіти.

Дякуємо колегам, що підвищували кваліфікаційну категорію за цінні презентації власних досвідів у роботі, за можливість взаємно збагатитися новими ідеями та отримати важливі поради під час здійснення подальшої діяльності. Щиро вдячні залученим колегам-експертам за допомогу в об’ємній роботі щодо перегляду типової документації атестуючих.

Бажаємо працівникам психологічної служби подальшого професійного зростання та самовдосконалення. Дякуємо, що тримаєте психосоціальний фронт Миколаївщини!

Курси соціальних педагогів закладів освіти

1215 лютого 2024 року у Миколаївському обласному інституті післядипломної педагогічної освіти (в режимі онлайн) проходили курси групи № 50-2024 «Соціальні педагоги закладів освіти».
Протягам навчання слухачі курсів підвищення кваліфікації опанували нормативно-правові та теоретико-методологічні засади діяльності соціального педагога системи освіти. Разом визначали пріоритетні напрями роботи соціального педагога в умовах війни і повоєнного відновлення країни. Набули знань щодо створення безпечного освітнього середовища. В межах підсумковій конференції учасниці ділились рекомендаціями і техніками, що допоможуть розвивати соціальні навички здобувачів освіти.

Дякуємо соціальним педагогиням за професіоналізм, відповідальність і бажання самовдосконалюватись.

Підсумки ІІ (обласного) етапу Всеукраїнського конкурсу «Нові технології у новій школі»

04–25 січня 2024 року відбувся ІІ (обласний) етап Всеукраїнського конкурсу авторських програм у номінації «Корекційно-розвиткові програми». Учасники представили програми, спрямовані на розвиток стресостійкості, зниження тривожності, страху.

На підставі рішення фахового журі переможцями стали:

І місце:

Яланська Катерина Юріївна, практичний психолог Вознесенського ліцею «Інсайт» Вознесенської міської ради (програма «Приборкай свою тривогу»).

ІІ місце:

Савченко Олена Василівна, практичний психолог Новополтавського ліцею Вільнозапорізької сільської ради Баштанського району (програма «Формування стійкості до стресу в молодших школярів»).

Вітаємо переможців і бажаємо успіхів у фінальному етапі!

Сертифікований захід  «Реалізація в закладах освіти програми психосоціальної  підтримки STRONG»

Підвищення рівня фахової компетентності практичних психологів, соціальних педагогів щодо володіння інструментами  підтримки та відновлення психосоціального здоров’я здобувачів освіти є пріоритетом діяльності навчально-методичної лабораторії практичної психології та соціальної роботи Миколаївського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти. 

24 січня 2024 року на базі  Южноукраїнського ліцею №1 імені Захисників Вітчизни для працівників психологічної служби м. Южноукраїнська проведено   сертифікований захід «Реалізація в закладах освіти програми психосоціальної  підтримки STRONG».

«Програма психосоціальної  підтримки STRONG»     впроваджується  в закладах освіти Миколаївської області  в рамках  співпраці з  Асоціацією з міжнародних питань Чеської республіки в межах  міжнародного чесько-українського проєкту «Підтримка оновлення української освіти» у напрямі «Психосоціальна підтримка учасників освітнього процесу: збереження та відновлення психічного здоров’я»

Тренери програми Сливінська Тетяна, завідувач навчально-методичної лабораторії практичної психології та соціальної роботи МОІППО та Кісельова Інна, практичний психолог Южноукраїнського ліцею №4  ознайомили учасників   семінару  з  структурними компонентами та  вимога до впровадження   «Програми психосоціальної підтримки STRONG»,  презентували дієві практики допомоги здобувачам освіти в кризові періоди життєдіяльності:  прийоми активізації сильних сторін та внутрішнього ресурсу особистості,  побудови позитивної життєвої стратегії, цілепокладання, релаксаційні вправи.

Дякуємо колегам з  Центру професійного розвитку педагогічних працівників Южноукраїнської міської ради (Братищенко Ользі, консультанту ЦРПП) за організаційну підтримку заходу, учасникам за активну роботу під час семінару,  бажання   професійного самовдосконалення та розвитку!     

Обласна студія «Дива, що творить мистецтво»

28 грудня 2023 року, напередодні Новорічних свят, навчально-методичною лабораторією практичної психології та соціальної роботи спільно з кафедрою теорії й методики мовно-літературної та художньо-естетичної освіти Миколаївського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти проведено обласну студію «Дива, що творить мистецтво: арттехніки зцілення, відновлення та підтримки психічного здоров’я учасників освітнього процесу» для практичних психологів, соціальних педагогів та педагогічних працівників.

Артмайстрині та артмайстер студії: Тетяна Сливінська, завідувач навчально-методичної лабораторії практичної психології та соціальної роботи, Олександра Ніяка, практичний психолог комунального закладу «Очаківський ліцей» Очаківської міської ради, Кльона Алхімова, методист навчально-методичної лабораторії практичної психології та соціальної роботи, Аліна Кучеренко, методист навчально-методичної лабораторії практичної психології та соціальної роботи, Володимир Гладишев, доктор педагогічних наук, професор, професор кафедри теорії й методики мовно-літературної та художньо-естетичної освіти, представили цікаві та дієві методи мистецтв, що допомагають у відновленні та підтримці психічного здоров’я учасників освітнього процесу.

До заходу приєдналося 111 освітян Миколаївщини.

Дякуємо всім долученим за спільно створений новорічний майстерний контент та взаємні побажання-підтримку одне одному на прийдешній 2024 рік!
Відеозапис зустрічі можна переглянути тут 


Методи арттерапії для формування стресостійкості педагогів

З 18 грудня до 21  грудня 2023 року методисткою навчально-методичної лабораторії практичної психології та соціальної роботи МОІППО Аліною Кучеренко був проведений компетентнісно та діяльнісно орієнтований варіативний модуль «Формування стресостійкості особистості методом арттерапії» для педагогічних працівників № 247-2023.

Протягом навчання слухачі модуля дізналися про поняття  арттерапії у контексті збереження/покращення психічного здоров’я особистості у будь – якому віці,  про основну мету застосування арттерапевтичних технік, познайомились з основними принципами  впровадження  арттерапії для формування та підвищення стресостійкості учасників освітнього процесу. Слухачі модуля опанували різні види арттерапії: ізотерапію, музикотерапію, кольоротерапію, колажування, кляксографію, казкотерапію, тілесну терапію, техніку Хокку, монотипію, мандалотерапію та навчилися використовувати  арттерапевничні  вправи у роботі з дітьми сором’язливими, невпевненими в собі, з високою емоційною чутливістю, тривожними та з дітьми у посттравматичних станах.

Щиро дякуємо слухачам-педагогам, які плекають власну умотивованість швидко перепрограмовуватися в умовах змін, приймати оптимальні рішення у нестабільних ситуаціях, формуючи та вдосконалюючи власну професійність та високий рівень стресостійкості, обираючи навчання при Миколаївському ОІППО.

Практикум «Мозок, який працює у стресі: враховуємо можливості, розвиваємо дитину»

14 грудня 2023 року Кльона Алхімова, методистка навчально-методичної лабораторії практичної психології та соціальної роботи МОІППО провела практикум «Мозок, який працює у стресі: враховуємо можливості, розвиваємо дитину»  в рамках обласного семінару «Інтеграція в предметі «Навчаємось разом» та особливості його викладання в науково-педагогічному проєкті «Інтелект України».

Протягом зустрічі учасники ознайомились з моделлю триповерхового мозку, вправами на латералізацію півкуль головного мозку та саморегуляції.

Обласна просвітницька акція «Школа: простір миру, безпеки, поваги, гідності» (16 днів проти насильства)

В межах усеукраїнської акції «16 днів проти насильства» протягом 25 листопада – 10 грудня 2023 року відбулася обласна просвітницька акція «Школа: простір миру, безпеки, поваги, гідності».

Учасники мали змогу ознайомитись з орієнтовним тематичним планом акції, інформаційно-методичним переліком посібників, програм, художньої літератури, що підготували працівники Миколаївського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти.

Практичні психологи, соціальні педагоги, вчителі 115 закладів Миколаївщини долучились до акції та провели низку тренінгів, занять, зустрічей, флешмобів, квестів для педагогів, здобувачів освіти та їх батьків. Проведені заходи та подані на них матеріали будуть допомагати формувати соціальні навички та ціннісні орієнтири в захисті як себе так і інших від насильства та булінгу.

Психологічна підтримка дитини в кризові періоди життєдіяльності: профілактика ризикованої поведінки, впливу підліткових субкультур і ЗМІ

З метою розвитку фахової компетентності педагогічних працівників щодо психосоціальної підтримки здобувачів освіти 05 грудня 2023 року фахівцями навчально-методичної лабораторії практичної психології та соціальної роботи МОІППО у межах обласного клубу «МедіаСтійкість» проведено практикум «Психологічна підтримка дитини в кризові періоди життєдіяльності: профілактика ризикованої поведінки, впливу підліткових субкультур і ЗМІ». Педагоги ознайомились із особливостями кризи підліткового віку та рівнями надання послуг із збереження психічного здоров’я і психосоціальної підтримки у закладі освіти. Опрацювали практичний кейс «Дитячий суїцид: поведінкові прояви, основні причини, план взаємодії з дитиною та її близькими» представлений Євгенією Курченко, практичним психологом Миколаївського ліцею № 3 Миколаївської міської ради, фахівцем БФ «Голоси дітей» та Галиною Номировською, практичним психологом Миколаївського дошкільного навчального закладу № 22 «Ялинонька», Миколаївської міської ради, фахівцем БФ «Голоси дітей».

Учасники отримали алгоритм дій у разі виявлення ризикованої поведінки та мали змогу отримати відповіді на питання, які їх хвилювали. Відеозапис зустрічі можна переглянути тут

Інструктивно-методична консультація про особливості атестації працівників психологічної служби 

З метою здійснення методичного супроводу та професійного вдосконалення працівників психологічної служби 30 листопада 2023 року фахівцями навчально-методичної лабораторії практичної психології та соціальної роботи МОІППО проведено інструктивно-методичну консультацію «Особливості атестації практичних психологів і соціальних педагогів у 2023–2024 н. р.». Керівники закладів освіти ознайомилися з нормативно-правовими документами, що регулюють діяльність практичних психологів та соціальних педагогів. Працівники психологічної служби отримали структуровані рекомендації щодо ведення типової фахової документації згідно нормативних документів.

Учасники консультації мали змогу долучитися до кейсу «Питання-відповідь» та отримали алгоритм проходження етапів атестації в межах засідань консультативно-методичних груп при Миколаївському ОІППО.

Психологічна підтримка вчителів та дітей у часи війни: практики стійкості 

30 листопада 2023 року Кльоною Алхімовою, методисткою навчально-методичної лабораторії практичної психології та соціальної роботи МОІППО,  в рамках пролонгованого семінару-практикуму «Інтеграція моделі здорової школи в освітнє середовище НУШ» проведено практичне заняття «Психологічна підтримка вчителів та дітей у часи війни: практики стійкості». Протягом зустрічі учасники ознайомились з техніками, що допоможуть підтримати ментальне здоров’я особистості. Опрацювали стратегії відновлення ресурсів та дослідили канали власної стресостійкості. Розглянули шляхи розвитку навичок саморегуляції у дітей. Оволоділи методами протидії стресу та управління негативними емоціями.

PROпсихологічну підтримку учасників освітнього процесу

З 20 листопада до 23 листопада 2023 року методисткою навчально-методичної лабораторії практичної психології та соціальної роботи Миколаївського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти Аліною Кучеренко був проведений компетентнісний діяльнісно орієнтований варіативний модуль «Психологічна підтримка учасників освітнього процесу в кризовий період життєдіяльності: стратегії адаптації» для слухачів групи № 234-2023.

Під час модуля педагогічні працівники  підвищували психологічну компетентність у наданні психосоціальної підтримки шляхом набуття навичок володіння техніками, методиками та прийомами щодо опанування емоційного стану під час стресових ситуацій, відновлення особистих ресурсів та отримали поради щодо менеджменту складних ситуацій під час освітнього процесу. 

Дякуємо за стовідсоткову цікавість до життєво важливої теми нашого часу. Пам'ятаймо! Разом ми сила. Складні часи обов'язково минуть. А ми допоможемо здолати один одному ці труднощі. 

Підготовка вчителів до розвитку життєстійкості/ стресостійкості у здобувачів освіти

Із 20 по 23 листопада 2023 року Кльоною Алхімовою був проведений компетентнісно та діяльнісно орієнтований варіативний модуль «Підготовка вчителів до розвитку життєстійкості/стресостійкості у здобувачів освіти» для слухачів групи № 227-2023. Протягом навчання педагогічні працівники ознайомились з підходами до зміцнення резилієнсу у дітей, опрацювали алгоритм надання першої психологічної допомоги, оволоділи методами і техніками щодо підсилення впевненості дитини в собі, сприймання себе, саморегуляції і самоефективності. Дякуємо учасникам і учасницям модуля за самовіддану працю і щире бажання самовдосконалюватися. Плекаємо резилієнтність разом!

Інтерактивна консультація для фахівців бібліотечних закладів Миколаївської області

22 листопада  2023  року  в  рамках обласного семінару-тренінгу Миколаївської ОУНБ «Складові результативної роботи публічної бібліотеки громади» методистом навчально-методичної лабораторії практичної психології та соціальної роботи МОІППО Аліною Кучеренко проведено інтерактивну консультацію «Стабілізація емоційного стану: тришаровий мозок, розвиток стресостійкості, вправи на саморегуляцію» для методистів бібліотечних закладів Миколаївської області.

Учасники заходу отримали практичні та дієві психологічні поради, вправи, техніки, що направлені на розвиток стресостійкості, турботу про себе та стабілізацію емоційної сфери.

Курси підвищення кваліфікації для практичних психологів

З 06 листопада до 09 листопада 2023 року при Миколаївському ОІППО у дистанційному форматі проходили курси підвищення кваліфікації слухачів групи № 217-2023 «Практичні психологи закладів освіти» (кураторка – Аліна Кучеренко).

Протягом навчання слухачі курсів  розвивали та вдосконалювали фахові компетентності.

В рамках підсумкової конференції практичні психологині створювали та представляли онлайн-продукти щодо надання психосоціальної підтримки учасникам освітнього процесу в кризовій ситуації: вправи на формування стійкості до стресу, зняття фізичної та емоційної напруги, на розслаблення та відчуття свого тіла, відчуття опори та стійкості, вправи на покращення емоційного стану та поведінкових проявів.

Дякуємо фахівцям за професійність, відданість своїй справі, за креативність та велику жагу до професійного розвитку та зростання!

Інтерактивний семінар для практичних психологів

В рамках педагогічної практики курсів підвищення кваліфікації 06 листопада 2023 року методистом навчально-методичної лабораторії практичної психології та соціальної роботи, Аліною Кучеренко, проведено інтерактивний семінар для практичних психологів Миколаївської області з теми «Well-being та адаптація українських дітей у чеських школах».  На якому слухачі курсу познайомилися з поняттям «Well-being» та можливістю підвищення його рівня в шкільній практиці, з досвідом чеських колег щодо створення середовища благополуччя, комфорту, безпеки у закладах освіти задля підтримки ментального здоров’я усіх учасників освітнього процесу. Дізналися більше про створення зон відпочинку в класі та школі, про використання засобів для психомоторного занепокоєння, про методи регулювання деструктивних емоційних станів та вправи на заспокоєння.  А також познайомилися з чеською освітньою системою та процесом адаптації українських дітей у чеських школах протягом 2022-2023 року. Семінар  проведно  в рамках проєкту «Підтримка відновлення української освіти», що підтримується Програмою трансформаційної співпраці Міністерства закордонних справ Чеської Республіки.

Дякуємо учасникам за активне долучення до заходу та щиру рефлексію!

Підготовка вчителів до розвитку життєстійкості / стресостійкості у здобувачів освіти

Із 23 по 26 жовтня 2023 року методисткою навчально-методичної лабораторії практичної психології та соціальної роботи МОІППО Кльоною Алхімовою був проведений компетентнісно та діяльнісно орієнтований варіативний модуль «Підготовка вчителів до розвитку життєстійкості / стресостійкості у здобувачів освіти» для слухачів групи № 208-2023. Протягом навчання педагогічні працівники ознайомились з підходами до зміцнення резильнсу у дітей, опрацювали алгоритм надання першої психологічної допомоги, оволоділи методами і техніками щодо підсилення впевненості дитини в собі, сприймання себе, саморегуляції і самоефективності. Дякуємо учасникам і учасницям модуля за самовіддану працю і щире бажання самовдосконалюватися. Плекаємо резильєнтність разом!

Практикум «Тришаровий мозок» та розвиток навичок саморегуляції у дітей

20 жовтня 2023 року Кльона Алхімова, методист навчально-методичної лабораторії практичної психології та соціальної роботи МОІППО, провела практичне заняття, під час якого учасники оволоділи техніками щодо підтримки ментального здоров’я: протидія стресу, надання першої психологічної допомоги. Педагоги ознайомились із практикумом «Тришаровий мозок» і розвиток навичок саморегуляції в дітей», завдяки якому поповнили свою методичну скарбничку техніками та вправами, що сприятимуть розвитку Well being (благополуччя) здобувачів освіти. 

Курси практичних психологів закладів освіти

09-12 жовтня 2023 року у Миколаївському обласному інституті післядипломної педагогічної освіти (в режимі онлайн) проходили курси групи № 186-2023 «Практичні психологи закладів освіти».

Протягам навчання слухачі курсів підвищення кваліфікації змогли: опанували нормативно-правові вимоги до організації діяльності;   поповнили методологічну скриньку новими техніками і методиками з питань здійснення психологічної діагностики, консультації профілактики, просвіти щодо психологічного благополуччя та психічного здоров’я;   набули знань щодо створення, підтримки та розвитку психологічно безпечного освітнього середовища в закладі освіти.

У Всесвітній день психічного здоров’я, 10 жовтня 2023 року, в межах педагогічної практики куратор групи Кльона Алхімова ознайомила учасників із методами саморегуляції і заземлення, техніками, що допоможуть працювати зі стресом педагога.  В межах підсумковій конференції учасники ділились практиками стійкості з питання психосоціальної підтримки. Дякуємо практичним психологам за професіоналізм, креативність і щоденну підтримку всіх учасників освітнього процесу.

День ментального здоров'я

З 09 по 12 жовтня 2023 року фахівцями навчально-методичної лабораторії практичної психології та соціальної роботи Миколаївського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти проведено психологічну акцію «В гармонії з собою». У межах акції практичні психологи та соціальні педагоги ділились техніками, вправами і рекомендаціями, що сприяють підтримці ментального здоров’я всіх учасників освітнього процесу.

Також 10 жовтня 2023 року практичні психологи закладів освіти Миколаївщини доєднались до панельної дискусії «Ментальне здоров’я – стійкість майбутнього».

Плекаймо ментальне здоров’я разом!

Семінар-практикум «Well-being та адаптація українських дітей у чеських школах»

09 жовтня 2023 року методистом навчально-методичної лабораторії практичної психології та соціальної роботи Кльоною Алхімовою проведено семінар-практикум для практичних психологів Миколаївської області з теми «Well-being та адаптація українських дітей у чеських школах».

Протягом заходу учасники ознайомились із питаннями:   wellbeing — сучасний стан та можливості підвищення його рівня в шкільній практиці;   «тришаровий мозок» та розвиток навичок саморегуляції у дітей;  підтримка дитини в шкільному середовищі, формування стосунків;

досвід та інноваційні підходи до інтеграції дітей іноземців, специфіка адаптації та роботи з українськими дітьми;  центри педагогічної та психологічної консультації міста Брно – діяльність, співпраця зі школами та поточні виклики. Захід проведено   в рамках проєкту «Підтримка відновлення української освіти», що підтримується Програмою трансформаційної співпраці Міністерства закордонних справ Чеської Республіки.

Дякуємо учасникам за активну співпрацю!

Презентація програми психосоціальної підтримки новоприбулих дітей STRONG

12 та 26  жовтня 2023 року слухачам курсів підвищення кваліфікації практичних психологів презентовано досвід  реалізації у Чеській республіці «Програму психосоціальної підтримки новоприбулих дітей STRONG». Програма розроблена фахівцями проєкту «Підтримка та відновлення української освіти», що підтримується Програмою трансформаційної співпраці Міністерства закордонних справ Чеської Республіки.

Метою  програми є  підтримка та відновлення психосоціального здоров’я новоприбулих дітей, розвиток психологічної стійкості учасників освітнього процесу; покращення процесу адаптації до нових умов навчання новоприбулих учнів; інтеграція їх у соціальне середовище закладу освіти, громади. Програма  розроблена згідно сучасних методів  психосоціальної підтримки,   включає соціотерапевтичні, когнітивно-поведінкові техніки, структурована відповідно вікових особливостей, є екологічної для сприйняття  здобувачів освіти, має практико-орієнтовний зміст (вправи, техніки, ігри),   містить методичний комплекс для тренера, робочий зошит для здобувачів освіти 

Захід проведено в рамках проєкту «Підтримка відновлення української освіти», що підтримується Програмою трансформаційної співпраці Міністерства закордонних справ Чеської Республіки.

Застосування методів арттерапії у виховному процесі школярів: артпедагогіка

Протягом вересня  - жовтня  2023 року   проведено компетентнісно та діяльнісно орієнтовані варіативні модулі «Застосування методів арттерапії у виховному процесі школярів: артпедагогіка». Учасники ознайомилися з формами та  видами організації артпедагогічних занять, проаналізували вимоги до   організації та проведення артпедагогічних занять, опрацювали техніки розвитку дитячого колективу та формування стресостійкості учасників освітнього процесу. Дякуємо учасникам за довіру та партнерство! 

Вітаємо колег із професійним святом, Міжнародним днем соціального педагога!

Шановні соціальні педагоги і педагогині  нехай ваша праця і старанність роблять цей світ кращим і добрішим. Бажаємо вам найміцніших сил, високої поваги в соціумі і щоб ваші вихованці показували ті результати, які ви прагнули отримати.

Безпечний простір в небезпечний час

Із 25 по 28 вересня 2023 року методисткою навчально-методичної лабораторії практичної психології та соціальної роботи МОІППО Аліною Кучеренко був проведений компетентнісно та діяльнісно орієнтований варіативний модуль «Безпечний простір: формування стійкості до стресу в дітей дошкільного віку та школярів» для слухачів групи № 162-2023. Протягом навчання педагогічні працівники познайомились з корекційно-розвитковою програмою "Безпечний простір" та опанували практичні методики з формування безпечного середовища у закладах освіти та вправи з розвитку стійкості до стресу здобувачів освіти

Дякуємо учасникам і учасницям модуля за жагу до знань та розвитку психологічної компетентності у складний для країни час.
Створюймо безпечний простір РАЗОМ!


Презентаційні семінари для практичних психологів Миколаївської області з теми «Well-being: благополуччя та адаптація українських дітей у чеських школах» 

27 та 28 вересня 2023 року методистами навчально-методичної лабораторії практичної психології та соціальної роботи Аліною Кучеренко та Кльоною Алхімовою проведено семінари для практичних психологів Миколаївської області з теми «Well-being: благополуччя та адаптація українських дітей у чеських школах». Фахівці психологічної служби ознайомилися з поняттям «Well-being» та можливістю підвищення його рівня в шкільній практиці, з досвідом чеських колег щодо створення середовища благополуччя, комфорту, безпеки у закладах освіти задля підтримки ментального здоров’я усіх учасників освітнього процесу; дізналися більше про позитивне поведінкове втручання, підтримку дитини в шкільному середовищі, формування стосунків та методи саморегуляції; ознайомилися з чеською освітньою системою та процесом адаптації українських дітей у чеських школах протягом 2022–2023 навчального року. 

Захід проведено   в рамках проєкту «Підтримка відновлення української освіти», що підтримується Програмою трансформаційної співпраці Міністерства закордонних справ Чеської Республіки.


Тренінгова програма «PRO навички майбутнього»

Із 11 по 15 вересня 2023 року у Миколаївському обласному інституті післядипломної педагогічної освіти (в режимі онлайн) проходили курси групи № 151-2023 «PRO навички майбутнього».

Протягам навчання слухачі курсів підвищення кваліфікації опановували методи і техніки розвитку в молоді комунікативної компетентності, продуктивної командної роботи, критичного мислення, креативності і побудови цілей свого життя. Разом визначали шляхи впровадження програми в дистанційному форматі.

Дякуємо кожній учасниці групи за дружню і творчу співпрацю!

Адаптаційний тренінг для працівників психологічної служби «Перші кроки у професію»

 07 вересня 2023 року фахівцями навчально-методичної лабораторії практичної психології та соціальної роботи МОІППО проведено адаптаційний тренінг для працівників психологічної служби «Перші кроки у професію».  Протягом зустрічі практичні психологи та соціальні педагоги отримували відповіді на важливі запитання щодо організації професійної діяльності та долучилися до проходження власного шляху у професії за допомогою арттерапевтичної техніки «Шлях СУПЕРГЕРОЯ». Отриманий покроковий шлях супергероя учасники тренінгу розмістили на онлайн-дошці Padlet . У заході взяли участь 57 працівників психологічної служби Миколаївської, а також Херсонської областей. Дякуємо всім учасникам за активну роботу та єдність на спільній ниві психосоціального фронту системи освіти Миколаївщини. Разом – до перемоги! 

Відеозапис зустрічі – за покликанням http://surl.li/kwpbj

Презентація "Організаційно-методична діяльність фахівців психологічної служби: вимоги до планування та ведення типової документації" http://surl.li/kxggf  

Серпнева  онлайн-зустріч «Психосоціальна підтримка учасників освітнього процесу: пріоритетні напрями діяльності фахівців психологічної служби Миколаївської області у 2023/2024 н.р.»

29 серпня 2023 року фахівцями навчально-методичної лабораторії практичної психології та соціальної роботи Миколаївського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти проведено серпневу онлайн-зустріч «Психосоціальна підтримка учасників освітнього процесу: пріоритетні напрями діяльності фахівців психологічної служби Миколаївської області у 2023/2024 н.р.»   . Шуляр В. І., доктор педагогічних наук, доцент, професор кафедри теорії й методики мовно-літературної та художньо-естетичної освіти, директор Миколаївського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, заслужений учитель України, привітав учасників зустрічі та наголосив на важливості психологічної підтримки освітян в умовах воєнного стану.  Омелянчук Р. А., регіональний координатор Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» у Миколаївській області презентувала учасникам онлайн-карту «Надавачі медичної допомоги за напрямом «Психологічна та психіатрична допомога», що допоможе вибудувати міжсекторальну взаємодію у питанні збереження психічного здоров’я.  Соценко В. В., розробник програми АІС «Я–Психолог», представив учасникам переваги використання системи «Я Психолог» в дистанційній формі навчання.  Сливінська Т. О., завідувач лабораторії та методисти навчально-методичної лабораторії практичної психології та соціальної роботи Алхімова К. Ю., Кучеренко А. В. проаналізували    підсумки діяльності психологічної служби    Миколаївської області у 2022/2023 н.р., окреслили шляхи розвитку психологічної стійкості учасників освітнього процесу,  обговорили напрямки діяльності психолога і соціального педагога в умовах воєнного стану.  

Презентація «Психосоціальна підтримка учасників освітнього процесу: пріоритетні напрями діяльності фахівців психологічної служби Миколаївської області у 2023/2024 н.р.» 

 Дякуємо кожному учаснику і кожній учасниці за плідну співпрацю. Разом до перемоги і нових звершень!  

 Регіональний освітянський серпневий марафон 

 «Освіта Миколаївщини на шляху до перемоги»

Серпнева мотиваційна зустріч працівників психологічної служби Миколаївщини відбудеться 29 серпня о 10.00.

Програма марафону

19 травня 2023 року навчально-методичною лабораторією практичної психології та соціальної роботи спільно з кафедрами теорії й методики мовно-літературної та художньо-естетичної освіти, педагогіки, психології та менеджменту освіти МОІППО в межах ХІV Міжнародної виставки «Сучасні заклади освіти – 2023» проведено обласну студію «Дива, що творить мистецтво: арттехніки зцілення, відновлення та підтримки психічного здоров’я учасників освітнього процесу» для практичних психологів, соціальних педагогів та педагогічних працівників.

З вітальним словом до учасників звернулися заступник директора з науково-педагогічної роботи Миколаївського ОІППО Людмила Трубнікова та завідувач навчально-методичної лабораторії практичної психології та соціальної роботи Тетяна Сливінська. Артмайстрині студії: Галина Гич, завідувач кафедри теорії й методики мовно-літературної та художньо-естетичної освіти МОІППО, Ірина Хозраткулова, доцент кафедри педагогіки, психології та менеджменту освіти МОІППО, Аліна Кучеренко, методист навчально-методичної лабораторії практичної психології та соціальної роботи МОІППО, Олена Підкопай, провідний бібліотекар МОІППО, представили цікаві та дієві методи мистецтв, що допомагають у відновленні та підтримці психічного здоров’я учасників освітнього процесу.  

  «Читання як ліки для мозку»   

 «Книги що підтримують, дають знання та сили»


Вітаємо колег з професійним святом, з  Днем психолога!

Психологія наука про людину, про її становлення, розвиток, зростання, самовдосконалення, успіх. Практичні психологи закладів освіти Миколаївської області – це команда професіоналів своєї справи, які підтримують  та супроводжують  учасників освітнього процесу у  часи невизначеності та кризи, сприяють самовдосконаленню, відновленню  душевної рівноваги та стійкості, допомагають  у виборі життєвих пріоритетів, власним прикладом демонструвати стійкість,  налаштовують  на позитив та розвиток. Бажаємо вам  натхнення, гармоніЇ, балансу, віри, сил, здоров’я, нових  ресурсів, витримки, любові та щастя у мирній  процвітаючій УКРАЇНІ! 

Семінар «Психосоціальна підтримка та допомога учасникам освітнього процесу»

27 квітня 2023 року навчально-методичною лабораторією практичної психології та соціальної роботи  спільно з кафедрою педагогіки, психології та менеджменту освіти із метою підвищення рівня професійної компетентності працівників психологічної служби проведено семінар для практичних психологів і соціальних педагогів закладів освіти Миколаївської області «Модель консультування з використанням технік  КПТ: психосоціальна підтримка та допомога учасникам освітнього процесу». 

Під час семінару  учасники  ознайомилися з науково-теоретичними складовими  та загальними принципами консультування у когнітивно-поведінковій терапії,  розглянули основні когнітивні техніки,     опрацювали практики майндфулнес. Також учасники  семінару долучилися до обговорення  власних  механізмів розвитку стресостійкості, обмінялися дієвими інструментами збереження та відновлення психоемоційного здоров’я учасників освітнього процесу, створили  спільну ресурсну онлайн-дошку «Переможні дописи». 

Інструктивно-методична консультація «Заповнення єдиної статистичної звітності працівників психологічної служби закладів освіти Миколаївської області: алгоритм дій»  

14 квітня 2023 року фахівцями навчально-методичної лабораторії практичної психології та соціальної роботи Миколаївського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти проведено інструктивно-методичну консультацію щодо заповнення єдиної статистичної звітності працівниками психологічної служби  закладів освіти Миколаївської області.  Разом з учасниками розглянули алгоритм дій щодо реєстрації і створення аналітичної довідки про діяльність психологічної служби в системі освіти Миколаївської області за допомогою  АІС «Я-ПСИХОЛОГ».  Відеозапис   та презентація інструктивно-методичної консультації.

Перша частина: заповнення статистичної звітності (практичні психологи, соціальні педагоги)  

Друга частина:заповненння статистичної звітності методисти/консультанти /відповідальні особи  

Третя частина: питанння відповіді  

Заповнення єдиної електронної системи звітності

З метою реалізації статті 76 Закону України «Про освіту» та Положення «Про психологічну службу у системі освіти України» Державна наукова установа «Інститут модернізації змісту освіти» здійснює аналіз стану діяльності психологічної служби у 2022/2023 н. р.  Просимо звернути увагу, що у 2022/2023 н. р. проводиться збір аналітично-статистичних матеріалів фахівців психологічної служби виключно в онлайн  форматі через єдину електронну систему звітності (ЄЕСЗ).  Перед початком роботи ознайомтесь із  навчальними вебінари  щодо заповнення єдиної електронної системи звітності  для  практичних психологів та соціальних педагогів закладів  освіти, фахівців ОТГ, методистів, керівників закладів освіти та інших у кожній області. Заповнення єдиної електронної системи звітності буде відбуватися для фахівців Миколаївської області з 29 травня по 02 червні 2023  року.   Інструкція щодо роботи з системою.    

Школа професійного досвіду працівників психологічної служби закладів освіти Миколаївської області «Профорієнтація як провідний напрям роботи практичного психолога, соціального педагога в умовах війни та повоєнного відновлення країни»

23 березня 2023 року фахівцями навчально-методичної лабораторії практичної психології та соціальної роботи МОІППО проведено школу професійного досвіду для працівників психологічної служби закладів освіти Миколаївської області «Профорієнтація як провідний напрям роботи практичного психолога, соціального педагога в умовах війни та повоєнного відновлення країни». о

Семінар для практичних психологів та соціальних педагогів закладів освіти Миколаївської області «Ефективні методи психологічної інтервенції в роботі з учасниками освітнього процесу» 

Відповідно до плану роботи Миколаївського ОІППО на 2023 рік, із метою підвищення рівня професійної компетентності працівників психологічної служби 17 лютого 2023 року навчально-методичною лабораторією практичної психології та соціальної роботи проведено семінар для практичних психологів та соціальних педагогів закладів освіти Миколаївської області «Ефективні методи психологічної інтервенції в роботі з учасниками освітнього процесу». 

Вітаємо переможців ІІ (обласного) етапу Всеукраїнського конкурсу авторських програм практичних психологів і соціальних педагогів «Нові технології у новій школі» у номінації «Профілактичні програми» 

Дякуємо учасницям конкурсу за представлені програми, які є актуальними, змістовними, цікавими і направлені на розвиток та підтримку психологічного здоров'я здобувачів освіти. Бажаємо переможцям мати завжди ресур для нових натхненних ідей, нових перемог і звершень!  Програми переможців переможців ІІ (обласного) етапу Всеукраїнського конкурсу авторських програм практичних психологів і соціальних педагогів «Нові технології у новій школі» у номінації «Профілактичні програми» 

Практикум для працівників психологічної служби закладів освіти Миколаївської області

Відповідно до плану роботи Миколаївського ОІППО на 2022 рік, із метою психологічної підтримки, збереження та відновлення психічного здоров’я практичних психологів та соціальних педагогів 22 грудня 2022 року навчально-методичною лабораторією практичної психології та соціальної роботи проведено практикум для працівників психологічної служби закладів освіти Миколаївської області «Колесо резилієнтності: техніки збереження та відновлення психічного здоров’я практичного психолога та соціального педагога».  

Міжнародний проєкт Хібукі-терапія в Миколаївській області

У жовтні 2022 року працівники психологічної служби Миколаївської області розпочали навчання та долучилися   до реалізації   в закладах освіти міжнародного проєкту «Хібукі-терапія».  Навчання та реалізація  проекту здійснюється під керівництвом  освітнього психолога Ізраїлю, експерта по роботі з травмою та посттравмою дітей і підлітків, керівника проєкту Дафни Шарон-Максимов (Ізраїль).  Координація  проекту «Хібукі-терапія»  в закладах освіти Миколаївської області здійснюється Кучеренко Аліною, Алхімовою Кльоною, методистами навчально-методичної лабораторії практичної психології та соціальної роботи МОІППО. 

Першими фахівцями в регіоні, які розпочали роботу в рамка проєкту  «Хібукі-терапія» стали Галкович Ірина, практичний психолог Миколаївського ліцею «Академія дитячої творчості» Миколаївської міської ради, Дмитренко Оксана, практичний психолог Южноукраїнського  ліцею № 3 Южноукраїнської міської ради, Домке  Вікторія,  практичний психолог Вознесенської загальноосвітньої школи І–ІІІ ступенів № 8 Вознесенської міської ради, Зуб Надія, практичний психолог,  Воскресенського ліцею Воскресенської селищної ради, Колесніченко Анна, практичний психолог Первомайської гімназії № 5 Первомайської міської ради, Крючкова Юлія, практичний психолог Вознесенської загальноосвітньої школи І–ІІІ ступенів № 10 Вознесенської міської ради, Лаптева Ольга, практичний психолог Рибаківського ліцей Коблівської сільської ради, Мінєєва Інна, практичний психолог Южноукраїнського дошкільного навчального закладу № 8 «Казка» Южноукраїнської міської ради, Яланська Катерина, практичний психолог Вознесенського ліцей «Інсайт» Вознесенської міської ради, Янішевська Мирослава, практичний психолог дошкільного навчального закладу – ясла-садок – центр розвитку дитини з особливими потребами № 25 «Вербиченька» Первомайської міської ради.

Вебінар для працівників психологічної служби закладів освіти Миколаївської області «Психотравма: інструменти терапії в діяльності практичного психолога»

19 листопада 2022 року навчально-методичною лабораторією практичної психології та соціальної роботи МОІППО проведено вебінар для працівників психологічної служби закладів освіти «Психотравма: інструменти терапії в діяльності практичного психолога»Зустріч організовано  за підтримкою та участю керівника міжнародного проєкту «Хібукі терапія» Дафни Шарон-Максимов (Ізраїль)

Атестація працівників психологічної служби Миколаївської області: тематична консультація

15 листопада 2022 року фахівцями навчально-методичної лабораторії практичної психології та соціальної роботи Миколаївського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти  проведено тематичну консультацію щодо атестації працівників психологічної служби закладів освіти.      

Вебінар для педагогічних працівників закладів освіти «Психологічний супровід дитини, яка переживає горе та втрату»

01 листопада 2022 року навчально-методичною лабораторією практичної психології та соціальної роботи Миколаївського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти проведено вебінар для педагогічних працівників закладів освіти «Психологічний супровід дитини, яка переживає горе та втрату» із залученням освітнього психолога Ізраїлю, експерта по роботі з травмою та посттравмою дітей і підлітків, керівника міжнародного проєкту «Хібукі-терапія» Дафни Шарон-Максимов (Ізраїль). Практичні психологи, соціальні педагоги та педагогічні працівники отримали алгоритм дій під час різних дитячих реакцій на стрес. Спікерка звернула увагу учасників на ключові моменти під час комунікації дорослих з травмованими дітьми. Та надала цінні поради щодо психологічної допомоги дітям різного віку, які мають травматичні переживання горя та втрати. До участі у вебінарі  долучилися колеги  з   Сум, Харкова, Одеси, Полтави, Чернігова, Києва, Вінниці, Дніпра, Донецька, Бердянська.

Школа професійного досвіду для практичних психологів та соціальних педагогів

18 жовтня 2022 року фахівцями навчально-методичної лабораторії практичної психології та соціальної роботи Миколаївського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти проведено школу професійного досвіду для практичних психологів та соціальних педагогів «Просвітницька діяльність працівників психологічної служби «Нові технології у новій школі» .  

Під час заходу розглянуто питання щодо особливостей проведення просвітницько-профілактичної роботи в умовах дистанційного навчання та військової агресії. Презентовано програми  переможців Всеукраїнського конкурсу авторських програм «Нові технології у новій школі» і висвітлено вимоги до написання програм Всеукраїнського конкурсу авторських програм у 2022/2023 н. р. Дякуємо спікерам за представлення власних програм і проведення інтерактивних вправ з учасниками зустрічі. 

Вебінар для практичних психологів закладів освіти «Методика хібукі-терапія в роботі з дитячою травмою»    

13 жовтня 2022 року   навчально-методичною лабораторією практичної психології та соціальної роботи, з метою підвищення рівня професійної компетентності працівників психологічної служби щодо здійснення  соціально-психологічного супроводу учасників  освітнього процесу в період воєнного стану,  проведено презентаційний   вебінар для практичних психологів закладів освіти «Методика хібукі-терапія в роботі з дитячою травмою».  Зустріч організовано  за підтримкою та участю керівника міжнародного проєкту «Хібукі терапія» Дафни Шарон-Максимов (Ізраїль), якій належать ексклюзивні права навчання та використання зазначеної методики в роботі з трапоїдною лялькою-іграшкою Собака-обіймака Хібукі.  Під час   заходу спікером    представлено  новий  професійний терапевтичний інструмент   роботи психолога   з дитячою травмою  в напрямку профілактики посттравматичного стресового розладу у дітей та підлітків. Запис вебінару розміщено ютуб — каналі МОІППО 

Тренінг для працівників психологічної служби «Перші кроки у професію»

15 вересня 2022 року фахівцями навчально-методичної лабораторії практичної психології, соціальної роботи та інклюзивного навчання Миколаївського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти проведено тренінг для працівників психологічної служби «Перші кроки у професію». Відеозапис тренінгу можна переглянути тут.

Тренінг міжнародної неурядової організації AЛIMA та Миколаївського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти  

30 серпня 2022 року відбувся спільний тренінг міжнародної неурядової організації AЛIMA та Миколаївського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти для практичних психологів закладів освіти на тему «Травматичний стрес та посттравматичний стресовий розлад».  Тренери-психологи Галкович Ірина і Бабенко Оксана.

Обласний методичний актив «Орієнтири діяльності працівників психологічної служби системи освіти Миколаївської області у 2022-2023 н.р.»

29 серпня 2022 року працівниками навчально-методичної лабораторії практичної психології, соціальної роботи МОІППО проведено обласний методичний актив «Орієнтири діяльності працівників психологічної служби системи освіти Миколаївської області у 2022-2023 н. р.» .

Онлайн-практикум для освітян Снігурівщини

25 серпня 2022 року фахівцями навчально-методичної лабораторії практичної психології, соціальної роботи та інклюзивного навчання МОІППО проведено онлайн-практикум «PROжиттєстійкість в умовах війни: психологічна підтримка учасників освітнього процесу» для педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти Снігурівської громади. Під час зустрічі ознайомили учасників з  особливостями переживання стресу через війну, шляхами розвитку психологічної стійкості та джерелами  внутрішньої мотивації педагогів. Презентувала вправи і техніки, які допоможуть провести перший урок і  сприятимуть стабілізації психологічного стану здобувачів освіти під час війни.  Дякуємо колегам Снігурівщини за партнерську мотивуючу зустріч! Разом до Перемоги

Семінар «Психологічна підтримка особистості в кризових умовах життєдіяльності»

28 і 30 березня 2022 року фахівцями навчально-методичної лабораторії практичної психології, соціальної роботи та інклюзивного навчання МОІППО проведено дводенинй семінар  «Психологічна підтримка особистості в кризових умовах життєдіяльності»  В рамках семінару розглянуто питання: особливості роботи з дітьми які пережили катастрофу; організація роботи психолога з внутрішньо переміщеними особами;  динаміка перебігу психоемоційного стану дорослих і дітей в період військових дій: методологічні аспекти допомоги;  психологічна підтримка особистості, яка переживає втрату;   інструменти підвищення професійної компетентності працівників психологічної служби у питаннях надання психологічної підтримки в кризовій ситуації. Відеозаписи дводенного семінару  можна переглянути на ютуб-каналі МОІППО

Семінар «Методи психологічної підтримки особистості в кризовий період життєдіяльності»

28 квітня 2022 року навчально-методичною лабораторією практичної психології, соціальної роботи Миколаївського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти проведено мегапотужну та  згуртовано-ресурсну обласну майстерню для працівників психологічної служби «Методи психологічної підтримки особистості в кризовий період життєдіяльності». 

Семінар для працівників психологічної служби «Комунікація майбутнього: особливості інтернет-спілкування»

6 лютого 2022 року фахівцями навчально-методичної лабораторії практичної психології, соціальної роботи та інклюзивного навчання МОІППО проведено семінар для працівників психологічної служби «Комунікація майбутнього: особливості інтернет-спілкування».

Протягом семінару учасники досліджували стиль життя в цифровому форматі, знайомилися з перевагами й небезпеками сучасного світу інформації. В рамках практичних кейсів досліджували віртуальну особистість і оволодівали техніками ефективної комунікації.  

Обласний фестиваль інноваційних методів роботи працівників психологічної служби Миколаївської області «Палітра успіху»

День 1. https://youtu.be/gwD2T7Olb9M

День 2. https://youtu.be/beEmZNcbf0g

День 3. https://youtu.be/kDTe5mZKML0

День 4. https://youtu.be/R_tZEjpZXeo

День 5. https://youtu.be/ttbCBE3u3Vs